חיסונים לכלבים -מידע שחובה לדעת

חיסונים מוערכים כמצילי החיים המשמעותיים ביותר ובנוסף גם מובילים להקלה כלכלית משמעותית, שכן הם חוסכים טיפולים רפואיים ושימוש בתרופות יקרות, בעוד שעלות ביצוע החיסון עצמו נמוכה משמעותית מטיפול במחלה- אם היא ניתנת לטיפול כלל.

ישנן מחלות עבורן מספיק חיסון בודד או סדרת חיסונים בודדת, והנוגדנים נשארים בגוף למשך כל החיים. אולם ישנן מחלות שהגוף "שוכח" אותן ולכן נוצר צורך לחזור על החיסון מדי כמה שנים, ואף מדי חודשים.

בכל אזור גאוגרפי בעולם ישנן מחלות מעט שונות ולכן גם הרכב החיסונים המומלץ משתנה בהתאם. 

בארץ החיסונים הנהוגים הם: חיסון כלבת, משושה, שעלת מכלאות

חיסון לכלבת

כלבת היא מחלה נגיפית אשר גורמת לפגיעה קשה במערכת העצבים ולמוות.

חיסון כלבת הוא חיסון חובה מבחינת החוק לכלבים בישראל וחשיבותו הגדולה נובעת בין השאר מכך שהמחלה חשוכת מרפא ושהיא עשויה להדביק גם בני אדם בעת נשיכה מבעל חיים נגוע.

יש לבצע חיסון כלבת פעם בשנה. בעת ביצוע החיסון יש לבצע תשלום אגרה לרשויות (תשלום האגרה אינה מגיעה לוטרינר המטפל- גם אם היא משולמת דרכו הדבר נעשה כשירות עבור הלקוח)

גובה תשלום האגרה נקבע לפי נתונים שונים כגון: גיל, סטטוס עיקור/סירוס וגזע.

החיסון השנתי ותשלום האגרה מהווים מעין "רישיון" להחזקת כלב.

חיסון משושה

חיסון משושה לכלב, כשמו כן הוא, מורכב משישה חיסונים שונים נגד מחלות ויראליות וזיהומיות מדבקות ונפוצות המסכנות את בריאותם של כלבים וגורי כלבים. בגורי כלבים וכלבים לא מחוסנים מומלץ לחזור על החיסון שלוש פעמים עד הגעה לרמת חסינות מספקת. כל חיסון יתבצע בהפרש של כשלושה שבועות. ניתן להתחיל לבצע את החיסונים מגיל 6 שבועות ומעלה.

בכלבים בוגרים מבצעים את חיסון המשושה פעם בשנה.

המחלות מהן החיסון מגן הן:

פרוו (Parvovirus) – מחלה נגיפית קשה הפוגעת בעיקר בגורים ובכלבים צעירים אך גם בבוגרים. גורמת לתופעות של שלשול דמי, הקאות, חום, דיכאון, התייבשות וסכנת מוות בתוך מספר ימים.

כלבלבת (Distemper Virus) -מחלה ויראלית גורמת נזק למערכת העיכול, העצבים והנשימה.כלבלבת מסוכנת במיוחד לגורים אך בהחלט יכולה לפגוע גם בכלבים בוגרים (ובעלי חיים נוספים למעשה).

הסיכון להדבקה בתקופת החורף גדול יותר, מכיוון ששרידות הוירוס בטמפרטורות נמוכות טובה יותר.

התסמינים לא תמיד יגיעו עם ההדבקה, כי אם לאחר מספר ימי דגירה (מימים בודדים ועד כמה שבועות) וכוללים: נזלת, חום גבוה, שיעול ועוד. ייתכן במצבים קשים יותר תבחינו גם בחוסר תיאבון של הכלב, מצב רוח ירוד, הפרשות מהעיניים.

הוירוס פוגע במערכת החיסון של הכלב, מה שעלול להביא להסתבכות נוספת עם בעיות רפואיות משניות.

פארא-אינפלואנזה (Canine Parainfluenza Virus) – וירוס פארא-אינפלואנזה גורם למחלה דמויית שפעת והוא נחשב לאחד מתוך מספר גורמים לדלקת בקנה הנשימה הידועה בשם "שעלת המכלאות".

המחלה מתבטאת בחום, שיעול חריף, הפרשות מהאף, עייפות ולעתים דלקות עיניים ואנורקסיה. הזיהום הויראלי מהווה מצע להתיישבות של זיהום חיידקי משני שעשוי להחריף את המחלה

דלקת כבד נגיפית (Canine Infectious Hepatits) – וירוס אשר נטפל לתאי כבד, ריאות, כלי דם, כליות, טחול ועוד וגורם למחלת חום קשה בעלת אחוזי תמותה גבוהים (10-30%). בזכות חיסוני המשושה המחלה הפכה נדירה באזורנו. פרט מעניין לגבי מחלה זו היא שהוירוס שמצוי בתרכיב אינו הגורם למחלת דלקת כבד נגיפית אלא מהווה גורם נוסף לשעלת המכלאות. הוירוס, Canine adenovirus 2 (או בקיצור CAV-2), הינו בעל תכונות דומות לוירוס שגורם לדלקת כבד נגיפית (CAV-1) והחיסון תקף לשתי המחלות.

עכברת (Leptospirosis) – בחיסון המשושה שני זנים של חיידק הלפטוספירה. החיידק נפוץ בעיקר בצפון הארץ. המחלה יכולה להתבטא בפגיעה בכליות, בכבד ובשרירים. בין הסימנים הנפוצים למחלה: השתנה ושתייה מרובה, חום, כאבי שרירים, הקאות, חולשה, ירידה בתיאבון ושתן דמי.

המחלה היא מחלה זואונוטית – מועברת מחיות לאנשים, בנוסף כלבים לא תמיד מראים סימני מחלה ויכולים להדביק גם מבלי שנדע שהם נגועים.

חיסון שעלת

שעלת  מכלאות  (טרכאוברונכיטיס): הינה מחלה מדבקת נפוצה מאוד המתבטאת בעיקר בשיעולים חזקים המגיעים לרב בהתקפים. המחלה נגרמת על ידי מספר גורמים, ביניהם וירוסים כגון הפארא-אינפלואנזה בשילוב עם מספר סוגי חיידקים כאשר הנפוצים בהם הינם בורדטלה ומיקופלזמה. המחלה הינה מחלת דרכי נשימה כאשר סיכויי ההידבקות הינם בעיקר במקומות בהם יש צפיפות גבוהה של כלבים ולכן זכתה לשם זה. הטיפול במחלה הינו בהתאם לחומרת המחלה ברוב המקרים מדובר במחלה קלה החולפת תוך כ 6-10יימים אך ישנם מקרים יותר קשים המצריכים טיפול אינטנסיבי וארוך, בכל מקרה של שיעול או הפרשות מהאף יש לפנות לוטרינר לבדיקה.

 מניעת המחלה נעשית על ידי חיסון המוחדר בטיפות לאף. מומלץ לתת את החיסון לפחות 7 ימים לפני החשיפה לכלבים אחרים (למשל לפני ששמים את הכלב בפנסיון). ניתן לחזור על החיסון פעם בחצי שנה.

האם יש תופעות לוואי לחיסונים?

מרבית החיסונים פועלים באמצעות החדרה לגוף של תרכיב-חיסוני: חלקים מהגורם-המזיק או את הגורם השלם כשהוא מומת או מוחלש. זאת מתוך כוונה שהמערכת החיסונית תלמד לזהות אותו כמזיק ובעקבות זאת תייצר נגדו נוגדנים ותאי זיכרון ייחודיים לו. 

ברוב החיסונים, התרכיב המוחדר לא גורם להופעת מחלה כלל, אך לעיתים מופיעה מחלה קלה או תסמינים שנזקם אמור להיות קטן משמעותית מהנזק שגורמת התפרצות ממשית של המחלה.

לעיתים בעקבות חיסון המשושה נראה תופעות של עייפות, דכדוך, כאב במקום בו בוצע החיסון ולפעמים שלשול. תופעות אלו נפוצות בעיקר בכלבים קטנים מאוד והן לרב חולפות תוך כ 24 שעות. 

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *