שפת גוף כלבית: סימני לחץ

סימני לחץ הם סימנים שהכלב נותן כשהוא לחוץ ומפוחד. מעניין לראות שהרבה מסימני הלחץ הם סימנים הימנעותיים, סימנים בהם הכלב מנסה להקטין את עצמו כדי להראות פחות מאיים לסביבה שלו. סימני ההרגעה מהפוסט הקודם יחשבו כסימן לחץ במידה והם מתרחשים בצורה מאוד קיצונית, למשל, ליקוק שפתיים מאוד נוקשה. באופן כללי, ניתן להגיד שבעת לחץ הגוף של הכלב יהיה מאוד מתוח ודרוך, ואלו חלק מהדברים שנחפש לראות כשנרצה לנתח שפת גוף כחלק מהמכלול השלם של הסיטואציה, הגוף של הכלב והסימן הספציפי. תגובות לחץ הן לרוב תגובות לא רצוניות, שקשורות לתגובת הילחם או ברח (fight or flight). תגובה זו היא חלק ממנגנון אבולוציוני שנועד להגן על החיה מפני איום.

גוף שפוף

הכלב מקטין את עצמו במטרה להראות פחות מאיים לסביבתו

משקל גוף לאחור

ניתן להסתכל על המנח הזה כעל רצון להימנע מהגירוי המלחיץ, או כעל הכנה לזינוק פוטנציאלי

זנב נמוך או בין הרגליים

גם סימן זה הוא חלק מניסיון להראות קטן, זהו הסימן המוכר ביותר לקהל הרחב שמעיד שהכלב מפחד.

אזניים משוכות לאחור

אזני הכלבים נמשכות לאחור בכל מני סיטואציות, ואחת הבולטות שבהן היא בעת פחד, אך זה בהחלט לא סימן בלעדי, משום שגם בעת התרגשות גדולה ניתן לראות שחלק מהכלבים מושכים את אזניהם לאחור, ולכן חשוב לראות מה שאר שפת הגוף מספרת לנו, ומה הסיטואציה שהכלב נמצא בה.

אישונים מורחבים ועיניי ירח

אצל כלבים בדרך כלל לא רואים את הלבן שבעיניים, ככה שבמקרים בהם כן רואים אותו, זה בדרך כלל מהווה סימן. בעוד שהפניית ראש או מבט זה סימן הימנעותי, עיניי ירח דווקא מצביעות על קושי להתנתק מהגירוי המלחיץ, גם כאשר הראש לא מופנה אליו באופן ישיר, וכלן סימן זה מעיד על רמה גבוהה יותר של לחץ.

קמטים על הפנים, בעיקר באזור המצח

בדומה לקמטי דאגה אצל אנשים, גם כלבים יכולים להזיז את שרירי הפנים שלהם בצורה שתגרום לקמטוטים להופיע על הפנים שלהם כשהם לחוצים.

הלחתה וקצב נשימות מואץ

הלחתה היא סימן לחץ בעל אפקט פיזיולוגי מרגיע, משום שההלחתה נועדה לקרר את הכלב, וקור עוזר להרגע. קצב נשימות מואץ מעיד אף הוא על לחץ. כמובן שלא מדובר בסיטואציה בה הכלב מתנשף אחרי ריצה או משחק, או מלחית בעת שהוא שוכב בשמש ולכן חשוב להסתכל על הסיטואציה בשלמותה.

הזעה בכפות רגליים

בדרך כלל הזעה בכפות הרגליים הוא סימן שדיי קשה לשים לב אליו, אבל לפעמים ניתן לראות בקיץ טביעת רגל של הכלב על הריצפה וזה מצביע על כך שהוא מזיע בכפות הרגליים.

חוסר תאבון

כלב לחוץ בדרך כלל יסרב לקחת חטיף טעים או לאכול באופן כללי. זה קורה בגלל תגובת fight or flight שמפעילה את מערכת העצבים הסימפטית, שאחראית על הפעלת מערכות הקשורות לתגובת הלחץ ובעת פעילותה בעל החיים לא יחוש רעב או צמא.

נשירת שיער מוגברת

גם סימן זה קשור לפעולת מערכת העצבים הסימפטתית. מבחינה אבולוציונית יש לסימן זה הגיון רב, משום שכאשר כלב צריך לברוח מטורף, נשירת השיער מקשה על הטורף לאחוז בכלב בצורה נוחה.

לסימני רוגע לסימני הרגעה לסימני אזהרה

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *