שפת גוף כלבית: סימני הרגעה

סימני הרגעה הם סימנים שהכלב נותן במטרה להרגיע את עצמו או את הסביבה (או שניהם). כל הסימנים השייכים למשפחה זו יכולים להינתן ברמה נמוכה או ברמה גבוהה, כתלות ברמת העוררות ומידת הלחץ שהכלב מרגיש. מרבית הכלבים יתחילו לתת סימני הרגעה כשהם חשים מעט לחץ או חוסר וודאות בסיטואציה, ובמידה והסימנים שהם נותנים לא יעזרו להרגיע את עצמם או את הסביבה, תהיה אסקלציה לסימני לחץ או פחד ולאחר מכן לסימני אזהרה/הרחקה. מרבית הכלבים יתנו את סימני ההרגעה במטרה למנוע מסיטואציה להסלים, משום שכלבים בדרך כלל לא מעוניינים לריב ומעדיפים להימנע ממריבות. מכאן נובעת החשיבות של להכיר את סימני ההרגעה – במידה ונקלוט שהכלב חש לא בנוח, נוכל לעזור לו להתרחק מהגורם שמלחיץ אותו ואולי גם נוכל לעזור לו ללמוד שיש לו בחירה – הוא יכל להתרחק מגורמים מפחידים במקום להקצין את הסימנים שהוא נותן.

ליקוק שפתיים/אף

ליקוק שפתיים יכל להעיד על רצון להימנע מקונפליקט, על רצון להרגיע מתח פנימי (הרגעה עצמית) ועל רצון להרגיע את הסביבה או כולם יחד. לליקוק שפתיים יש גם אפקט פיזיולוגי מרגיע – הרוק שנמצא על הפתיים והאף מתאדה ומקרר את האזור, ולקור יש השפעה מרגיעה. הליקוק עצמו יכל להיות ליקוק נדיב של כל אזור הפה/האף או חריצת לשון קטנה ומהירה. כמובן, לא כל ליקוק הוא ליקוק שמעיד על לחץ, כלב יכל ללקק את השפתיים גם כשהוא רואה אוכל טעים או אחרי שהוא שותה 🙂 זו ההזדמנות להזכיר שכל הסימנים האלו לא ניתנים בריק והתם תמיד חלק מכל שפת הגוף של הכלב ומהסיטואציה כולה.

הסטת מבט/ראש

כשכלב לחוץ בגלל משהו ספציפי שנמצא מולו, הוא יסיט את הראש מהגורם המלחיץ. לרוב כלבים יסיטו מבט כשרמת הלחץ שלהם יחסית נמוכה. כשרמת הלחץ עולה, יהיה לכלב יותר קשה להתנתק מהגורם המלחיץ, ולכן הפניית מבט היא סימן טוב, שהכלב עדין בשליטה ומנסה להרגע ולהרגיע. יש באקט הזה משהו מאוד הימנעותי, קצת כאילו הכלב חושב לעצמו ״אם אני לא רואה את זה, זה לא קיים״ 🙂

רחרוח

בדומה להסטת מבט, גם רחרוח של הקרקע נתפס כסימן הימנעותי, מעין פאוזה על מנת לרחרח ולאסוף מידע על הסביבה. לכלבים חוש ריח מאוד מפותח וכשהם לחוצים, הם מנסים להרגיע את עצמם על ידי איסוף מידע על הסביבה בדרך שהכי טבעית להם. כמובן שמדובר ברחרוח שלא מתבצע כחלק משגרת טיולים סטנדרטית, אלא כשהוא מתבצע שלא בהקשר הרגיל שלו.

התגרדות

ממש כמו ריחרוח והסטת מבט, גם גירוד שלא מתבצע בהקשר הטבעי שלו (כשמגרד לכלב) מהווה סימן הרגעה. הכלב בעצם מפסיק הכל ומתגרד, כאילו הוא אומר – היי, אני צריך רגע הפסקה כדי להבין מה הולך כאן.

פיהוק

פיהוק שלא מתבצע כחלק ממצב של עייפות מהווה סימן הרגעה. לפיהוק יש גם אפקט פיזיולוגי מרגיע – הכנסת אוויר וחמצן. המנגנון הפיזיולוגי של הפיהוק אינו ברור לחלוטין, אך בהקבלה גסה, זה מאוד דומה לאנשים שמנסים להרגיע את עצמם על ידי לקיחת אוויר עמוקה.

התמתחות

לעיתים כלבים מתמחים כשהם בלחץ, זוהי דרך מאוד יעילה לפרוק מתח מהשרירים.

הרמת רגל

כשכלב לא בטוח בסיטואציה, לפעמים אפשר לראות אותו מרים רגל קדמית אחת. הרגל המורמת נראית קצת כמו סימן שאלה, מה שמאוד מתאים לסיטואציה, כאילו הכלב שואל – מה קורה כאן בעצם?

״חיוך״

לנו, כבני אדם יש נטיה כללית להאנשה, כלומר, לייחס תכונות אנושיות לדברים שאינם בני אדם. לכן ה״חיוך״ של הכלבים מאוד מטעה אותנו. זה ממש נראה כאילו הכלב מחייך ומבסוט, אך למעשה זהו גם סימן הרגעה וגם סימון שיכל להעיד על התרגשות רבה.

״דיבור״

כשכלב פותח וסוגר את פיו לסרוגין, ממש כאילו הוא מדבר, לא מדובר על נביחה או יצירת צליל, פשוט סגירה ופתיחה של הפה (באנגלית – chattering).

קפיאה

כשהכלב קופא בזמן פעילות, למשל עוצר בזמן הליכה, או אפילו מתיישב, הדבר יכל ללמד אותנו שמשהו לא מרגיש לו נח והוא לא מעוניין להתקדם.

מצמוץ

הרבה פעמים ניתן לראות דיאלוג מצמוצים כששני כלבים שלא מכירים האחד את השני מתקרבים. המצמוצים הם דרך לתקשר – היי חבר, אני בא בטוב, בוא נירגע שנינו.

ניעור

כאשר כלב מתנער כשהוא רטוב, הוא עושה את זה כדי להתייבש (הידעת? כלבים מסוגלים לנער מעל עצמם 70% מכמות המים ב-4 שניות של ניעור!), אך בשאר הפעמים ניעור מהווה מעבר בין סיטואציה לסיטואציה, כשלרוב מדובר במעבר לטובה. למשל, אחרי חוויה אינטנסיבית, מרבית הכלבים מתנערים כדי להשיל מעל עצמם את המתח שהם חוו ופותחים דף חדש, כי אם זה טוב לטיילור סוויפט, זה טוב גם להם 🙂 יש הרבה סיבות לרצות להשיל מתח בחיי היומיום, וניעור זו דרך מעולה לעשות את זה. הכלב, פשוטו כמשמעו, מנער מעל עצמו חוויה פחות נעימה וממשיך הלאה, גאוני לא?

לסימני רוגע לסימני לחץ

כל האיורים בבלוג באדיבות תמר עטר

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לקוחות יקרים,
קומבה הפסיקה לעת-עתה את פעילותה בישראל. לא ניתן להירשם ולהזמין ביקורים.
לקוחות קיימים יכולים לצפות בהיסטוריה הרפואית באזור האישי דרך "כניסת לקוחות".
לבירורים ניתן לפנות למייל: info@kumba.co.il
לבירורים בדבר החזרים ניתן לפנות למייל: refund@kumba.co.il

להתראות בקרוב,
צוות קומבה