שפת גוף כלבית: סימני אזהרה/הרחקה

אלו הם סימנים שכלבים יתנו כשהם חשים מצוקה גדולה. חלק מהסימנים ינתנו במטרה להרחיק את הגורם המאיים, לפני שהכלב יפנה לדרכים קצת פחות נחמדות, כמו לתת ביס למשל. כלבים כמעט תמיד נותנים סימנים מאוד ברורים לפני שהם נושכים, ככה שנשיכה ש״באה משום מקום״ היא מאורע נדיר. לרוב, מה שקורה זה שאנחנו לא מספיק טובים בלקרוא את שפת הגוף הכלבית, לא מכבדים מספיק סימני הרגעה, לחץ ופחד, ואז לא נותרת לכלב ברירה אלא להסלים את התנהגותו ולנסות להרחיק אותנו, ואם זה לא עוזר, הוא יפנה, כמוצא אחרון, לנשיכה. גם לנשיכות יש דרגות שונות, כמו למשל נשיכת אזהרה, שהיא נשיכה שהכלב יתן באוויר, נשיכה שאינה חודרת את העור, נשיכה שחודרת את העור וכן הלאה. סימני ההרחקה הם סימנים שבאופן אינטואיטיבי מאוד קל לנו להבין, ולרוב, כשכלב מגיע למצב של סימני אזהרה/הרחקה, אנחנו נרצה להתרחק משום שהם בהחלט מאיימים, אם כי ישנם סימני פחד שהם אינם מאוד מאיימים וחשוב להכירם.

השתנה

השתנה היא תגובה הנובעת מפעילות המערכת הסימפטטית, שמזרימה את הדם למקומות אחרים בגוף שיותר חשוב שיפעלו בעת סכנה. ההשתנה נועדה לרוקן את שלפוחית השתן על מנת להקל על בעל החיים כשהוא צריך לברוח או להילחם.

רעד

גם רעד היא תגובה פיזיולוגית שמתרחשת בעתות פחד.

יללות

יללות היסטריות הן פשוט דרך קולית לבטא את הפחד, בדומה לילד שבוכה כשהוא נבהל או מפחד.

שיער סומר

בשונה מהרצון להקטין את עצמו, כלב שסומר דווקא מנסה להגדיל את עצמו ולשדר לגורם המאיים ״אני גדול, אל תתעסק איתי״

גב מקומר

בדומה לשיער שסומר, גם מטרת תגובה זו היא להראות גדול ומאיים יותר.

זנב בין הרגליים

זהו אולי הסימן המוכר ביותר בקרב אנשים שמצביע על פחד אצל הכלב. בניגוד לסמירה וקימור הגב, יש בהתנהגו הזו אלמנט של הקטנה עצמית, הכלב מחפש לתפוס כמה שפחות מרחב ולהראות קטן יותר בעיני הגורם המאיים עליו.

נביחות

ישנן סוגים רבים של נביחות. נביחות שנובעות מפחד ורצון להרחיק לרוב יהיו נביחות בטון נמוך. במידה והגירוי המלחיץ לא יתרחק יתווספו סימנים נוספים לנביחות כמו חשיפת שיניים וגרגורים.

חשיפת שיניים

אפשר להבין מדוע חשיפת שיניים היא סימן שצריך להתרחק, כלב שחושף את שיניו נראה מאוד מפחיד ומאיים, וזו בדיוק המטרה – להראות מפחיד ומאיים על מנת להרחיק את הגירוי המלחיץ ממנו.

נהמות וגרגורים

בדומה לחשיפת שיניים, גם נהמות הן סימן הרחקה, זו פשוט דרך ווקאלית לבטא את מה שחשיפת השיניים מבטאת באופן ויזואלי.

לסימני רוגע לסימני הרגעה לסימני לחץ

כל האיורים בפוסט באדיבות תמר עטר

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *