ניקיון שיניים לכלבים

ניקוי שיניים לכלבים

מרבית בעלי הכלבים אוהבים מאוד את חבריהם ההולכים על ארבע ובאופן כללי דואגים לבריאותם. הם מוציאים את חיות המחמד הנהדרות האלה לטיולים ארוכים וגם קונים להם מזון טוב לשמירה על הבריאות. אבל אם יש משהו שרבים מבין בעלי הכלבים נוטים להזניח ולא בכוונה תחילה הוא בריאות השיניים של הכלב. בקרב לא מעטים מהם קיימת תפיסה מוטעית שהשיניים של הכלבים נקיות יותר משלנו, בעוד שהמציאות היא שבפי הכלבים לא חסרים חיידקים, בייחוד כאשר הם אוכלים לא פעם צואה, אשפה או כל פסולת אחרת שהם מוצאים ברחוב. על כן, אחד הדברים הראשונים שכדאי לשים אליהם לב כאשר כלב חדש מצטרף למשפחה הוא בריאות השיניים שלו.

הסכנות בהזנחת השיניים של הכלב

לאורך חייהם של הכלבים מצטברים על גבי שיניהם שאריות של מזון. כתוצאה מהצטברות זו נוצרת בשיניהם של ההולכים על ארבע אבנית בצבע חום או צהוב. אם לא מטפלים באבנית ולא מסירים אותה, הכלבים עלולים לסבול מנסיגת שיניים וכן ממחלות שונות כמו כאבי שיניים, אובדן שיניים, ריח מצחין מהפה, דלקת בחניכיים, דימומים מהפה ואפילו ספיגה של חיידקים העוברים מן השיניים אל מערכת הדם ועלולים לגרום לדלקות בקרום הלב. על מנת למנוע מראש תופעות בריאותיות אלה ולשמור על שיניים בריאות, כדאי להגיע אחת לשנה לפחות לביצוע ניקוי שיניים לכלבים.

מי יכול לבצע ניקוי שיניים לכלבים?

לא קל לנקות שיניים של כלב. את זה יודע כל מי שניסה אי פעם לנקות שיניים לכלבו האהוב ומצא שהוא מתנגד בכל כוחו, מסתובב, מתחמק ואפילו מנסה לנשוך נשיכות אזהרה. התנגדות זו עשויה הייתה לבלוט אף יותר בפרוצדורה מורכבת כמו ניקוי שיניים לכלבים, ובייחוד כשיש צורך להסיר את האבנית מהשיניים. לפיכך, חשוב לפנות למרפאה וטרינרית מנוסה ומקצועית על מנת לבצע את ניקוי השיניים, מרפאה המבצעת את ניקוי השיניים בהרדמה.

איך מבצעים ניקוי שיניים לכלב?

ניקוי שיניים לכלבים מתבצע בהרדמה מלאה. מכיוון שהכלב אינו משתף פעולה במהלך ניקוי השיניים והיות שהפעולה עצמה כרוכה באי נעימויות, חשוב לבצע הרדמה מלאה כדי לאפשר לצוות הרפואי לבחון את פיו של הכלב ולבצע את הניקוי. בתחילת התהליך מחדירים לגופו של הכלב קטטר על מנת להזריק את חומר ההרדמה. דרך הקטטר יבוצע גם עירוי נוזלים לאורך כל התהליך. לאחר שמוודאים שהכלב נמצא בתת הכרה, מבצעים ניקוי אבנית באמצעות מכשיר מיוחד הנמצא גם אצל השיננית. מכשיר זה הנקרא Scaler, גורם לפירוק האבנית תוך שחיחת תנודות אולטראסאונד. הווטרינר המבצע את ניקוי השיניים עובר שן אחר שן במטרה לבדוק אם יש צורך לעקור את אחת השיניים. העקירה מתבצעת כאשר השן נמצאת במצב של ריקבון מתקדם. לאחר הניקוי, מבצע הווטרינר פוליש על מנת ללטש את השיניים ולמנוע הצטברות של חיידקים. בסיום התהליך מעירים את הכלב ומובילים אותו לחדר התאוששות, כדי לוודא שאין בעיות מיוחדות. אחר כך הכלב משוחרר לביתו עם בעליו.

מה אנחנו יכולים לעשות כדי לשמור על בריאות השיניים של ההולכים על ארבע?

לצד ניקוי השיניים שיש לבצע מדי תקופה, ישנן כמה פעולות משמעותיות שבעלי הכלבים יכולים לעשות על מנת לדאוג לבריאות השיניים של הכלב ולהפחית את הצטברות האבנית על גבי השיניים. ראשית, חשוב לדאוג לצחצוח השיניים של הכלב מדי יום ביומו. על מנת לא לזכות להתנגדות מצד הכלב, מומלץ להשתמש במשחה וטרינרית המיועדת לכלבים ואפילו טעימה להם, כך שהם אפילו ישמחו שמצחצחים להם שיניים בכל ערב. אם אינכם בטוחים איך לעשות זאת, בקשו מהווטרינר להראות לכם. שנית, ניתן לעודד את הכלב ללעוס יותר ולא לבלוע את האוכל בבת אחת. פעולת הלעיסה מפחיתה את הצטברות האבנית. עודדו את חיית המחמד ללעוס צעצועים המיועדים לו או ביסקוויטים לכלבים. כמו כן, ניתן להוסיף מי פה לקערת המים של הכלב אשר מסייעים בשמירה על בריאות השיניים.

רוצים להתייעץ איתנו? בבקשה , פנו דרך האתר לוטרינר נייד באזורכם.

רק בריאות!

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *