למה כלבים מקיאים?

כלב מקיא – מהן הסיבות הנפוצות להקאה אצל כלבים

הקאה בשל אכילה מהירה – כלבים מזנים מסוימים (למשל, לברדורים), כלבים בעלי אופי מסוימים (לדוגמה, רכושניים למזון) או כלבים טראומטיים (למשל, כלבים שהגיעו ממקום בו נאלצו להילחם על מזונם) נוטים לאכול מהר מידי והרבה מידי. כמובן שהתוצאה לכך (בצורת הקאה) אינה מאחרת להגיע. במקרה כזה, מומלץ להשתמש בעזרים שונים כדי להאט את קצב האכילה של הכלב.

הקאה בשל שינוי מזונות – כלבים עלולים גם שלא להגיב טוב מבחינה פיזיולוגית למזון חדש שהגוף שלהם אינו מורגל אליו. במקרה כזה, הדבר עלול להתבטא בהקאה, בשלשול או בשילוב ה"מרנין" בין שתי התופעות.

הקאה בשל בליעת עצמים זרים– יש כלבים שפשוט אוכלים הכל. כל מה שהם מוצאים ברחוב , נראה להם מעדן. לפעמים הם אוכלים גם דברים שהם לא בדיוק מזונות כמו ניילונים, פלסטיקים, עשבים , חרקים מעופפים וכל מה שנקרה לדרכם. לפעמים הם אף בולעים בטעות עצמים זרים אותם הגוף לא ירצה לעכל. לכן הם מקיאים את העצם הזר הזה לפני שהוא יירד במורד הגרון ויגיע לקיבה.

הקאה במצבי סטרס או פחד – כלבים מסוימים (בעלי מאפייני אופי חרדתיים, כאלה הסובלים מחרדת נטישה וכד') עלולים להקיא באופן חד-פעמי או מתמשך (תלוי בכלב ובסיטואציה) כתגובה למצב שמלחיץ אותו.

הקאה בעת נסיעה ברכב – הגורם כאן עשוי להיות פסיכולוגי (אותו סטרס גורם הקאות שהזכרנו קודם) או פיזיולוגי (משהו שדומה למחלת ים שממנה סובלים אנשים מסוימים). אבחון של וטרינר או מאלף עשוי לעזור לכם לבודד את הבעיה ולטפל בה בהתאם.

הקאה בשל מכת חום – כמו אצל אנשים, גם אצל כלבים מכת החום עלולה לגרום להקאה, במקביל לסימפטומים נוספים אחרים – דופק גבוה, ריור, חולשה עד כדי חוסר יכולת לעמוד, הלחתה מרובה וקשיים בנשימה. מדובר במצב מסכן חיים שדורש הזמנה מיידית של וטרינר עד הבית, או, לחילופין, הגעה מהירה לווטרינר המטפל!

כלב מקיא – מה עליי לעשות?

אם הכלב שלכם מקיא מספר פעמים , או כמה ימים ברצף וזה לא עבר תוך 72 שעות , יש סיבה לדאגה וכדאי מאוד להחיש רגליכם אל הטלפון ולהתקשר לווטרינר של קומבה.

הקאה המשולבת עם דם היא סיבה נוספת לדאגה ומחייבת אבחון מקצועי כולל פלוס בדיקת דם.

כאשר יש שילוב של הקאה עם שלשול יחדיו , יש לשלול את המצאות וירוס הפרוו הנמצא גם בכלבים בוגרים וגם בגורי כלבים.

אם הכלב חלש, אפאטי וגם מקיא ואתם רואים שהוא לא נוגע באוכל שלו כמה ימים , יש להיוועץ עם מומחה.

לסיכום

ישנם לא מעט מקרים בהם כלב מקיא כתוצאה מאפיזודה מינורית וזניחה, אבל, המקרים הנדירים יותר (במקרה שההקאה לא תטופל כהלכה), הם אלה שעלולים להיות מסכני חיים. לכן, אם יש ספק – אין ספק, ועדיף לבדוק ולגלות שהמדובר ב"כלום", מאשר לאבד את חייו של החבר הטוב שלכם, רק כי לא נלחצתם מספיק ובזמן!

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *