למה חשוב להבין שפת גוף כלבית?

הכלבים שלנו מתקשרים איתנו המון באמצעות שפת הגוף שלהם. הם מסמנים לנו כל מני דברים, שהם מרגישים לא בנח, שהם בלחץ, בחרדה, שהם רוצים שנתרחק, שנתקרב, שבא להם לשחק, אך לא תמיד הפרשנות שאנו מעניקים להתנהגותם מדויקת. במרבית הפעמים אנחנו פשוט לא מזהים את הסימנים שהם נותנים לנו, ונוצר מצב בו הכלבים מדברים איתנו, ואנחנו לא מבינים אותם. אפשר להבין למה זה יכל להיות מאוד מתסכל עבורם.

אם נבין טוב יותר כיצד כלבים מתקשרים, נוכל גם לדעת מה הם אוהבים ומה הם פחות אוהבים, מה מלחיץ אותם, מה מרגיע, וככה נדע כיצד אפשר לעזור להם להרגיש יותר בנח בכל מני סיטואציות. הבנת סימני התקשורת יוצרת הבנה טובה יותר של הכלבים שלנו, משפרת את האופן בו אנו מתנהלים איתם ואת התקשורת ההדדית עימם ומפחיתה תסכול הדדי במערכת היחסים עם הכלב.

לפני שנתחיל חשוב לציין שלושה דברים מאוד חשובים:

  1. הסימנים שהכלבים נותנים לא ניתנים בריק, כל סימן שכלב נותן הוא חלק מסיטואציה שלמה, חלק משפת גוף שלמה, ואי אפשר לנתח שפת גוף כלבית על סמך סימן אחד בלבד. תמיד כשנרצה להבין מה כלב אומר לנו צריך להסתכל על הגוף כולו ועל הסיטואציה כולה.
  2. חשוב לזכור להיצמד להתנהגות שרואים ולא ליפול מיד לפרשנות. הרבה פעמים אנחנו רואים משהו ומיד קופצים למסקנות והכללות – ככה המח האנושי עובד, הוא מחפש קיצורי דרך מחשבתיים. אבל כשאנו רוצים להבין כלבים, חשוב לפתח מיומנויות של צפייה בהם, צפייה נטו, נטולת פרשנות. ככל שההתבוננות תהיה נקייה יותר, כך הסבירות שהפרשנות שלנו תהיה נכונה ויעילה יותר.
  3. לכל כלב יש מנח גוף ניטראלי. זה המצב הטבעי בו נמצאים איברי הגוף שלו כשהוא ברמת עוררות מאוזנת. ישנם כלבים שהזנב שלהם נמוך במצב הטבעי, ישנם כלבים שהזנב שלהם תמיד זקור, ישנם כלבים עם אזניים נפולות, כאלו עם אזניים עומדות. חשוב מאוד להכיר את המנח הטבעי של הכלב, כדי להיות מוסגלים לצפות בשינויים בשפת הגוף שלו, שינויים שיכולים להעיד שינוי מצבו הרגשי.

רמות עוררות

עוררות היא מצב פיזיולוגי ופסיכולוגי של ערנות. מבחינה פיזיולוגית נטו, עלייה בעוררות ניתנת למדידה לפי עלייה בקצב דפיקות הלב, לחץ דם, פעילות של הולכה חשמלית על פני העור (מוליכות עורית), פעילות חשמלית במח וכיו״ב. רמת עוררות היא רצף שנע בין 0 ל-100, כשרמת עוררות 0 היא למעשה שינה, ורמת עוררות 100 היא רמה מאוד גבוהה, כמו שקורה למשל במצבי סכנה ממשית או התרגשות מאוד גבוהה.

למה זה משנה?

כי אחד הדברים המשפיעים על רמות עוררות הם הרגשות. רגשות שונים באים לידי ביטוי בשינויים במצב העוררות. הרגשות משפיעים גם על ההתנהגות, ואפשר אף לומר שהרגש מעצב את ההתנהגות. למשל, כשמתעורר רגש של פחד, ההתנהגויות שסביר יותר שיתרחשו הן התנהגויות של בריחה או לחימה (fight or flight) מאשר התנהגות של ללכת לישון.

גם אצל כלבים ישנו רצף של רגשות ותגובות שנע על פני הסאקלה הבאה:

הרגשה של רוגע ושמחה -> מתח או לחץ קל -> לחץ או פחד -> מצוקה וכעס סימני רוגע/שמחה -> סימני הרגעה -> סימני לחץ -> סימני הרחקה/ אזהרה

כל אחד מהרגשות המתוארים, יכל להיחוות ברמת עוררות גבוה יותר או נמוכה יותר, ובהתאם ישפיע על ההתנהגות של הכלב והסימנים שהוא יבחר לתת בסיטואציה.

מהם סימני התקשורת?

ניתן לחלק את הסימנים שהכלבים מסמנים ל-4 קטגוריות עיקריות: סימני רוגע, סימני הרגעה, סימני לחץ, סימני הרחקה/אזהרה. לכל קבוצת סימנים נלווה סט אחר של רגשות, כך למשל, סימני רוגע יתרחשו בעיקר כשהכלב שמח ורגוע, בעוד שסימני הרגעה ינתנו כשהכלב חש מעט מתח. סימני לחץ ופחד ינתנו כשהכלב מאוד לחוץ ומפחד וסימני הרחקה/אזהרה ינתנו כשהכלב חש כעס ומצוקה.

בפוסט הבא: סימנים התקשורת השונים ומשמעותם

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *