למה הכלב שלי מתגרד?

הם בכל זמן נתון מלקקים, מגרדים ונושכים את עצמם, ומנערים אוזניים – לעיתים ללא הפסקה. הכלבים הללו סובלים מגרד בלתי נסבל, אשר מהווה מטרד עבורם ועבור בעליהם. מעבר לפגיעה באיכות חייו של הכלב, הגירודים לאורך זמן יביאו לכדי פציעה עצמית, הופעת קרחות ועור מודלק ומזוהם.

אז מה הן הסיבות לגירודים וכיצד ניתן להקל על הכלב?

פרעושים

במקרה זה, הגרד יתרכז לרוב באזור העורף והגב התחתון. כלבים יכולים להידבק בקלות מהסביבה. אז מה עושים? מומלץ לתת טיפול קבוע נגד פרעושים. במקרה בו נראים פרעושים יש לתת טיפול באמפולה / כדור, ולדאוג לטפל בסביבה בה חי הכלב.

אלרגיות

הסיבה הנפוצה ביותר לגירודים בכלבים. במקרה זה, הגוף מפתח תגובה חיסונית כנגד חומרים נפוצים בסביבה/במזון. כלב יכול לפתח אלרגיה בכל שלב של חייו הבוגרים, ולסבול מאחד או יותר מהבאים:

אלרגיה לפרעושים

זה תגובה אלרגית לרוק של הפרעושים מה שמוביל להחמרה של הגרד הכללי ולהופעת קרחות טיפוסיות לאורך הגב ובסיס הזנב. אז מה עושים? טיפול משולב נגד פרעושים יחד עם טיפול תרופתי להפסקת הגרד האלרגי.

אלרגיה למזון

מדובר בתגובה של המערכת החיסונית לרכיב החלבוני של המזון, לפחמימה או לחומרים המשמרים. במקרה זה הגרד יהיה לרוב רציף במשך כל השנה, וילווה לעיתים בדלקות אוזניים טורדניות. אז מה עושים? במקרה זה יש לתת מזון היפואלרגני באופן בלעדי. במקרים קיצוניים נדרשת תזונה טבעית ללא חומרים משמרים. שיפור במצב הגרד מתקבל לאחר לפחות חודשיים של תזונה רפואית בלעדית.

אלרגיה סביבתיות (אטופיק דרמטיטיס)

מדובר בתגובה של המערכת החיסונית לחומרים סביבתיים נפוצים כמו אבק, קרדית הבית, פריחה של עצים/פרחים מסויימים. במקרה זה האלרגיות נוטות להיות עונתיות ונפוצות יותר בעונת הקיץ. אז מה עושים? קיים תהליך רפואי הכרוך בהזרקת האלרגן לעור הכלב במינון עולה לאורך פרק זמן של שנה, ומבוצע אצל דרמטולוג מומחה. בתהליך זה אחוזי ההצלחה נעים סביב 50-70% ולעיתים עם הטבה חלקית בלבד. במקרה בו רוצים לשלוט בתסמינים, ניתן לתת טיפול תרופתי כגון סטרואידים או אפוקוול באופן קבוע. גם תוספים של אומגה 3, ושמפו ייעודי לעור אלרגי יכולים להביא להטבה במקרים קלים.

טפילי עור ופטריות

טפיל עור הקרוי דמודקס ופטריה, נפוצים יותר בגורים או בכלבים קשישים עם מחלות רקע, בעיקר עקב מערכת חיסונית חלשה יותר. פטריות ודמודקס אינם גורמים לגרד בפני עצמם, אך זיהום חיידקי שעלול להתפתח יוביל לגירודים. טפילי עור מסוג סקביאס גורמים לגרד עז ביותר, אך למזלנו הינם נדירים בכלבי בית בריאים. אז מה עושים? באם אובחנו טפילי עור, הטיפול כרוך במתן זריקות או אמפולות עוריות הקוטלות את הטפיל. פטרת תטופל לרוב מקומית בתרחיף או משחה קוטלת פטריות.

זיהום עורי

זיהום עורי הוא סיבה לגרד משמעותי, אך הוא לרוב אינו הסיבה הראשונית ובעיקר נגרם ע"י התיישבות חיידקים בעור שסובל מתגובה אלרגית, פטרת או טפיל עור מסוג דמודקס. הזיהום העורי הנפוץ ביותר הוא זה הקרוי "הוטספוט", כאשר מדובר לרוב בנגע עורי עגול ודי נרחב, הנגרם עקב התיישבות חיידקים בעור אלרגי. אז מה עושים? הטיפול הוא אנטיביוטי וניתן לתקופה של לפחות שבועיים, במקביל לטיפול במחלת הרקע.

לסיכום, גירוד טורדני אינו מסכן את הכלב אך בהחלט יגרום לפגיעה משמעותית באיכות חייו. זיהוי נכון של הגורמים לגרד וטיפול ייעודי בגורם, יכולים להביא להקלה רבה ולשיפור משמעותי.

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *