מה לעשות כדי להעסיק את הכלב כשהוא נשאר לבד בבית?

מניעה

אז איך אפשר להפיג את שעמומו של רקסי , ולו במעט, כאשר אנחנו בעבודה או צריכים להשאיר אותו לבד? הדבר הראשון שחשוב מאוד להקפיד עליו לפני הישארות לבד בבית הוא טיול. אין שום תחליף לטיול ארוך ומעניין, לפני שיוצאים לפרק זמן ארוך מהבית. טיול הוא צורך קיומי של הכלב, ואין שום צעצוע או עיסוק שיענה על הצורך הזה במקום. חייבים, לפני שהולכים לעבודה, לעשות טיול שבו הכלב יפרוק אנרגיה בהתאם לגילו, לגזע שלו והאישיות שלו. הטיול מאפשר לכלב הזדמנות לעשות צרכים, ולא פחות חשוב, להתעדכן בחדשות השכונה הרשומות על העמודים והשיחים בפיפי של כלבי השכנים. אבל זה כבר לפוסט אחר.

אז מה כן אפשר לעשות אחרי הטיול, כדי שהחבר הכי טוב שלנו לא ישתעמם? ישנם כמה וכמה משחקי תעסוקה שניתן ורצוי להשאיר למר רקסי בזמן שהוא נשאר לבד בבית, שיעבירו עליו את הזמן בנעימים.

הקונג: קונג קלאסי הוא צעצוע האכלה רב תכליתי. מראהו כאגס גומי, בדרך כלל אדום, ויש לו חלל פנימי שמתחיל כחור קטן יחסית בצד הצר ומתרחב לכיוון בסיס האגס. יש לקנות קונג במידה המתאימה לכלב שלכם. המנעו מלקנות קונג קטן מדי כי זה עלול להיות מסוכ , כלל האצבע הוא שאם הכלב מסוגל להרים את הקונג בפה הוא מתאים לו, גם אם נראה לכם גדול ולא נוח. הקונגים קיימים בשוק במגוון מידות. https://amzn.to/2UTr9c6

כיצד משתמשים? את הקונג ממלאים במזון. כדאי להתחיל במזונות נמרחים: חמאת בוטנים (ללא סוכר), גבינה לבנה או מותכת, טונה משימורים, טחינה גולמית או ממרח שימורים המיועדים לכלבים. לאחר שהכלב יתרגל וילמד לאהוב את הקונג, יהיה ניתן לשלב בפנים מוצקים: קוביות ירקות או פירות, קוביות של נקניק או גבינה צהובה, והכל מעורב עם בסיס ממרחי.

טיפ אילופי חשוב: כדאי לתת את הקונג לכלב גם כשאתם נמצאים בבית, כדי שלא ילמד לקשר את הקונג לעזיבה שלכם, ואז לא ירצה להתעסק בו כי הוא בעצם מסמן לו שאתם הולכים. אחרי שהוא יכיר ויאהב את הקונג, תוכלו לגוון ולהעלות ברמות הקושי של המילוי כאשר הרמה הגבוהה, היא קונג ממולא שהוקפא בפריזר. לחצו כאן לרעיונות נוספים למילוי

פאזלים: קיימים בשוק פאזלים המיועדים לחברנו ההולכים על 4. הפאזלים בנויים כך שיש תאים בהם עליכם להחביא חטיפים וכך "להטעין" את הפאזל במוטיבציה. בדקו שהכלב שלכם מצליח! תנו לו את הפאזל גם כאשר אתם איתו בבית ואם יש לאותו משחק כמה דרגות קושי, אל תעלו את דרגת הקושי לכלב שלכם דווקא כשאתם הולכים. חוסר הצלחה, עלול להוביל לתסכול ותסכול להתנהגות לא חיובית או פשוט לרגשות לא טובים כלפי המשחק וחוסר עניין בו בעתיד.

דוגמאות למשחקים דוגמאות נוספות

שטיחון פעילות: שטיחון עשוי סמרטוטים שניתן להשאיר בין הסיבים שלו חטיפים והכלב יכול לעבוד עם האף כדי למצוא את החטיפים. ליצירתיים, ניתן להכין כזה בבית בקלות רבה.

משחק מבקבוק משקה קל – תוצרת עצמית: לא חייבים לקנות צעצועים, בשביל לספק תעסוקה ואתגר מנטלי לכלב שלנו/ ניתן להפוך בקבוק פלסטיק פשוט של משקה קל לצעצוע האכלה משעשע וכך הכלב שלכם יוכל לאכול את הארוחה שלו בכיף. זכרו: לכלבים מותר וכדאי לשחק עם האוכל! הנה סרטון להשראה

משחק חיפוש ופירוק – גליל נייר טואלט/ קרטון ביצים: הכלבים שלנו אוהבים מאוד להשתמש בחוש הריח שלהם כדי למצוא דברים. הפעילות הזאת מהנה עבורם ופורקת אנרגיה מנטלית רבה. מאוד קל לשחק משחק "חיפוש והצלה" – קחו גליל קרטון פנימי שנשאר מגליל נייר טואלט, שימו בתוכו חטיף או מספר חטיפים ריחניים וקפלו את הקצוות. תנו לכלב שלכם לפרק ולהגיע לחטיף ולהנות ממנו.

אחרי שיכיר את הרעיון, תבקשו מהכלב לשבת ותראו לו שאתם שמים את הקרטון שמכיל חטיפים מחוץ לשדה הראיה שלו, כך שעדיין יהיה קל מאוד למצוא אותו (נאמר מאחורי רהיט או פינת חדר) ושחררו אותו במילה :"חפש". כאשר הכלב שלכם יכיר את המשחק , אפשר להחביא את המטמון במקומות קשים יותר ויותר.

טיפ: תשתדלו להחביא רק במקומות שמותר לכלב שלכם להגיע! לא על השולחן ולא מתחת לכרית שלכם, אם אתם לא רוצים אותו במקומות האלה!. כשהמשחק יהיה מוכר, לפני ההליכה מהבית, אפשר להכין כמה "מטמונים" כאלה ולהחביא ברחבי הבית. תיפרדו מהכלב שלכם ב"חפש!" לפני שאתם נועלים את הדלת…! סרטון הדגמה – צפו מדקה 2 בערך.

מאוד חשוב לציין, שאם הכלב שלכם סובל מתסמינים של "חרדת נטישה" כלומר קושי בפרידה או קושי להשאר לבד ולא סתם שעמום, כל האמור לעיל לא ישפר את מצבו. התסמינים כוללים לעתים התנהגות הרסנית בבית, ווקליזציה – כלומר יבבות ונביחות – ולעתים אף פגיעה עצמית. בכל מקרה של ספק, רק מטפל התנהגותי מוסמך, יוכל לאבחן האם מדובר בתופעה הזאת ולעזור לכם ולכלב להתגבר על הקושי. שום צעצוע מתוחכם וטעים לא יפתור את הבעיה.

אלכס מילטינר, מאלפת כלבים

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לקוחות יקרים,
קומבה הפסיקה לעת-עתה את פעילותה בישראל. לא ניתן להירשם ולהזמין ביקורים.
לקוחות קיימים יכולים לצפות בהיסטוריה הרפואית באזור האישי דרך "כניסת לקוחות".
לבירורים ניתן לפנות למייל: info@kumba.co.il
לבירורים בדבר החזרים ניתן לפנות למייל: refund@kumba.co.il

להתראות בקרוב,
צוות קומבה