למה כדאי לכם להפוך לחברה דוג-פרנדלי? ואיך עושים את זה נכון!

מחקרים רבים כבר הוכיחו את הקשר שבין אינטראקציה עם בעלי חיים לבין בריאות הגוף והנפש, ואכן, יותר ויותר מוסדות רפואיים ומרכזים שיקומיים עושים שימוש בחיות, ובתוך כך – חיות מחמד. בהמשך למגמה זו, יותר ויותר מקומות עבודה מאפשרים לעובדיהם להביא עימם את בעלי החיים שלהם (בעיקר כלבים) איתם לעבודה. כפועל יוצא, יותר ויותר חברות, שנדרשות להתמודד עם עובדי דור ה- Y (ודור ה- I), צריכות להחליט אם לאפשר לעובדיהם להביא איתם את חיית המחמד שלהם איתם לעבודה ("פט-פרנדלי").

אנחנו כאן על מנת לעשות לכם קצת סדר בהתלבטות, ולעזור לכם לקבל החלטה אשר תטיב עם העובדים, וכמובן, בראש ובראשונה, עם החברה. אז ככה, החדשות הטובות, לעניות דעתנו, הן שלאפשר לעובדים להביא עימם את חיות המחמד שלהם למקום עבודתם יכול לעשות לחברה שלכם הרבה מאוד טוב, ומעט מאוד (עד בכלל לא) רע. לצורך כך, הכנו עבור אותם מקבלי החלטות (או עבור עובדים שרוצים להפוך את החברה שלהם לכזו), רשימה המנתחת את היתרונות והחסרונות בהחלטה לאפשר לעובדי החברה להביא איתם מהבית גם את ההולכים על ארבע, וגם – מהו האיזון הראוי. רוב הנקודות להלן מתייחסות בעיקר לכלבים ("דוג-פרנדלי"), אולם חשוב לנו להבהיר שאין לנו שום דבר נגד חתולים.. =^.^=

היתרונות

 1. חיות מחמד מורידות לחץ – מחקרים רבים כבר הוכיחו את הקשר לבין חיות מחמד להפחתה של לחץ בקרב בני-אדם. המחקר הזה, למשל, גילה כי עובדים שמביאים את כלביהם לעבודה נהנו מירידה משמעותית ברמות הקורטיזול (הורמון לחץ) שלהם. היכולת של העובדים לשחק עם הכלב כמה דקות מאפשרת להתמלא באנרגיות, לחייך, להיות שמחים יותר ולהביא איתם אנרגיות טובות לדיונים ולסביבת העבודה.
 2. חיות מחמד מקדמות אינטראקציה בין העובדים – כל מי שיש לו בעל חיים (כלב) יודע שכתוצאה מכך הוא מכיר הרבה יותר שכנים. הביאו את המגמה הזו גם למקומות העבודה. בין בעלי חיות מחמד ישנה שפה משותפת שמאפשרת אינטראקציה חיובית ומהירה בין אנשים. לדוגמא, במידה ותחליטו להקצות מקום מיועד למשחק, סיכוי טוב מאוד שבעלי חיות המחמד ישוחחו אחד עם השני, יכירו האחד את השני והמחויבות למקום העבודה תעלה. בנוסף, השיחות באזור המשחק יכולות להוביל לסיעור מוחות ושיח אודות אתגרים מקצועיים עמם מתמודדים העובדים.
 3. חיות מחמד בעבודה משפרת את ביצועי העובדים וחוסכת להם כסף – חשוב להבין שבעלי חיות מחמד, לרוב, מתייחסים לחיית המחמד שלהם כבן משפחה לכל דבר (ממש כמו ילד), ולכן אף בעל חיית מחמד (כלב) לא ירצה להשאיר את חיית המחמד לבד יותר מ- 8 שעות לבד. לפיכך, ככל הנראה העובדים שלכם ידאגו לכך שדוג-ווקר (מוליך כלבים) יגיע אליהם באמצע היום על מנת להוציא את הכלב לסיבוב. עלות חודשית ממוצעת של דוג-ווקר הינה 400 ש"ח, ולכן – וגם העובדים שלכם יבינו זאת – עצם העובדה שתאפשרו להם להביא את חיית המחמד שלהם איתם לעבודה, חוסכת להם לא מעט כסף (בנטו). בהמשך ישיר לחסכון בעלויות, העובדה שהעובדים שלכם יהיו פחות לחוצים לחזור הביתה תשפיע באופן ישיר על מוכנותם להישאר בעבודה ולסיים את משימותיהם.
 4. חיות מחמד משפרות את התדמית של החברה שלכם – העובדה שגם ההולכים על ארבע מתהלכים במסדרונות החברה שלכם משדרת משהו טוב! אנשים רגילים לראות כלבים בבתים, והעובדה שכלבים נמצאים גם במקום העבודה משרדת החוצה אווירה ותחושה של חמימות ומשפחתיות, ולכן, בין אם מדובר בלקוח ו/או משקיע (בהנחה שהם לא חוששים מכלבים), העובדה הזו רק תוכל לסייע לכם!
 5. חיות מחמד מושכות טאלנטים שהם בעלי כלבים – מתקשים להעסיק טאלנטים? הרבה מאוד בעלי כלבים מוכשרים יעדיפו מקום עבודה שיאפשר להם לבלות את היום עם חברם הטוב ביותר, על פני כל מקום אחר.

מעבר ליתרונות הקיימים לחברה, חשוב לציין שאתם עושים גם הרבה מאוד טוב לחיות המחמד עצמן, שכן להיות לבד בבית מספר רב של שעות זה לא בהכרח הדבר הכי נעים, ולמרות שהם ישנים חלק מהזמן – אין ספק שהם יעדיפו לשהות במחיצת הבעלים.

החסרונות

למען תהיה התמונה מלאה, נציין גם את החסרונות: הסחות דעת של העובדים שישחקו עם הכלבים במקום להתעסק בעניינים הקשורים לעבודה, נזק פיזי למשרד, הסדרה של עניינים ביטוחים למקרה שמישהו יינשך (לא כזה מורכב כמו שנשמע), וכמובן – עובדים שחוששים מבעלי חיים אשר עלולים לפתח תסמינים הפוכים מהתסמינים הנ"ל.

לאחר שקלול היתרונות והחסרונות, אנחנו מאמינים שהיתרונות גוברים בקלות על החסרונות המעטים, ועל כן, נמליץ לכם לאמץ מדיניות ברורה של החברה שתאפשר לשלב בעלי חיים, לנצל את היתרונות הרבים, תוך מזעור החסרונות עד צמצומם המלא.

איך עושים את זה נכון?

בהתחשב ביתרונות ובחסרונות לעיל, הכנו עבורכם, בהסתמך על ניסיון שנצבר במספר רב של חברות שהן דוג-פרנדלי, מדיניות כלבים אותה תוכלו לאמץ אצלכם בחברה. 11 כללי ברזל (ונשמח אם תשתפו אותנו בכללים נוספים) שיאפשרו להולכים על שתיים ולהולכים על ארבע לחיות יחד בשלום:

 1. תוודאו שאין התנגדויות מצד מי מהעובדים, וכי אף עובד/ת אינו אלרגי לכלבים (או חתולים).
 2. תקבעו מקום שבו הכלבים יכולים להיות משוחררים – תקדישו כמה דקות לחשוב על מבנה המשרד שלכם, ותחליטו על אזורים שבהם הכלבים יכולים להיות משוחררים, ואזורים שבהם הכלב צריך להיות עם רצועה.
 3. וודאו כי המשרד שלכם בטוח עבור חיות המחמד – כלבים מרגישים את העולם דרך הפה והאף, ולכן תוודאו שאין דברים רעילים שנמצאים בהישג טלפם.
 4. עובד שחיית המחמד שלו אינה בקו הבריאות לא יביא אותה – בדיוק כמו בבית הספר. קודם כל, חלק מהמחלות עלולות להדביק כלבים אחרים, אולם מעבר לכך – כלב שאינו חש בטוב יישאר בבית על מנת שלא למשוך את תשומת ליבו של בעליו יתר על המידה, וגם מבחינת התחשבות בעובדים האחרים (הקאות וכו').
 5. בעלי החיים חייב להיות מפוקח על ידי בעליו או אדם אחר – כלבים מתנהגים אחרת כשהם נמצאים בקרבת בעליהם, ולכן חשוב לדאוג שהכלב יישאר (ככל שניתן) בהשגחת בעליו או בהשגחת אנשים אחרים.
 6. בעל החיים חייב להיות מסוגל להיות בסביבת אנשים (מלבד בעליו) וכלבים אחרים – במידה ויש כלב (או כלבה) שמגלה תוקפנות כלפי אחד העובדים ו/או אחד הכלבים האחרים חשוב שבעליו יבין בבירור שלא ניתן להביא אותו למשרד.
 7. בעל חיים שהוא סופר-אנרגטי לא יכול להגיע למשרד – חלק מהכלבים אנרגטיים יותר מאחרים, וחשוב שבעלי הכלבים יבינו שבמידה וכלביהם הוא מסוג הכלבים הסופר אנרגטיים, נוכחותו במשרד עלולה להיות בעייתית. במצב כזה, ועל מנת שהכלב יוכל להגיע למשרד, נמליץ לבעלים לפנות קודם לכן למאלף מוסמך על מנת ללמד את הכלב/ה לנוח.
 8. העובד צריך לדאוג לבעל החיים שלו לצעצועים ועיסוק – באחריות הבעלים לדאוג לכלב שלו לצעצועים, עצמות או כל דבר אחר שהוא אוהב, שכן השטיח, העכבר של המחשב או הכבלים אינם תחליף ראוי.
 9. קיבעו מקום ספציפי שבו מאכילים את חיות המחמד – אם מדובר בסביבת עבודה משותפת, לא תרצו שחלל העבודה יקבל ריחות של אוכל כלבים, לטובת העניין – קיבעו אזור מאוורר שבו יקבלו בעלי החיים את מנת האוכל שלהם, ובתום הסעודה, ידאג העובד לפנות את השאריות.
 10. כל עובד חייב לדאוג לניקיון אחר בעל החיים – מה שנקרא goes without saying, כמובן שכל בעל חיית מחמד צריך לדאוג לניקיון של צרכים ו/או לכלוך אחר שעלול להיגרם.
 11. שימרו על אזור סטרילי אליו הכלבים לא נכנסים – אנחנו מציעים להשאיר איזשהו חדר ישיבות או אזור אליו הכלבים לא נכנסים, שכן במידה ויגיע אליכם אורח או לקוח הסובל מאלרגיה יהיה לכם איפה לשבת איתו לפגישה.

לסיכום, ומעבר לכללים חשוב לתאם עם העובדים ציפיות כך שהטיולים עם הכלבים יהיו מידתיים ושהעובדים יהיו בוגרים מספיק להבין שהם נמצאים בעבודה ולא בבית. בסופו של דבר, ועל מנת ללכת על בטוח – אם עדיין לא השתכנעתם לגמרי שהיתרונות גוברים על החסרונות – הדבר המומלץ הוא להתחיל את המעבר להיותכם חברה דוג-פרנדלי בהדרגה, מה זה אומר? ניתן לקבוע ימים מסוימים בשבוע אותם ניתן להגדיר כ"דוג-פרנדלי", ויותר מכך, ניתן גם להגביל את מספר בעלי החיים שיכולים להגיע בכל יום נתון, כך שלא תהפכו את המשרד למקום עמוס מדיי בבעלי חיים.

מי אנחנו? בקומבה אנחנו מאמינים שאנשים עם בעלי חיים הופכים את העולם הזה לטוב יותר. עם זאת, מלאכת גידול חיית מחמד הפכה בשנים האחרונות למשימה שצורכת זמן וכסף רבים – אנחנו רוצים להפוך את הדברים לפשוטים ונגישים יותר על ידי יצירת קהילות של בעלי חיות מחמד שיתמודדו עם האתגר יחד.

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לקוחות יקרים,
קומבה הפסיקה לעת-עתה את פעילותה בישראל. לא ניתן להירשם ולהזמין ביקורים.
לקוחות קיימים יכולים לצפות בהיסטוריה הרפואית באזור האישי דרך "כניסת לקוחות".
לבירורים ניתן לפנות למייל: info@kumba.co.il
לבירורים בדבר החזרים ניתן לפנות למייל: refund@kumba.co.il

להתראות בקרוב,
צוות קומבה