טיפול בקרציות לכלבים

בתחילת 2021, על פי נתוני משרד החקלאות, היו רשומים במאגר השבבים בישראל 267,765 כלבים זכרים חיים ו-259,683 נקבות. נראה כי המשפט הכלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם, נכון לכל בית בישראל. הבעיה העיקרית היא, שחברינו הטובים ביותר אינם מסתפקים בחברות שלהם איתנו, והם נוטים לפתח "חברויות" נוספות, בריאות פחות, עם טפילים מציקים, כדוגמת פרעושים, קרציות ותולעים.

טיפול בקרציות, תולעים ופרעושים – מדוע הוא חיוני?

לכאורה, יכולנו למשוך בכתפינו ולומר "מאות שנים חיו כלבים בלי טיפול בקרציות, והכל היה בסדר, לא?",

אבל כאן, נכנסים כמה נתונים לתמונה. הראשון בהם, היא, כי בעבר, טיפול מונע (או, בכלל, ביקור אצל וטרינר) היה עניין נדיר למדי, ולכן, אין לנו שום אינדיקציה על כמה כלבים סבלו (או לא סבלו) מהבעיות הללו. הנתון השני הוא, כי בעל חיים שסובל מאחת הבעיות הללו הוא בעל חיים מתגרד ומוטרד, שאינו רגוע, ולכן, גם ההתנהלות שלו מולנו, בני האדם החיים לצידו, עלולה להיות שונה מהרגיל.

הנתון השלישי הוא כי כל אחת מהתופעות הללו לא נשארת, אך ורק, בעיה "של" הכלב, אלא עלולה להתפשט לכל הבית, ולהפוך לבעיה של כל בני האדם ובעלי החיים האחרים החיים בבית וחולקים איתו חלל משותף. קרציות, למשל, עלולות להעביר דלקת מוח מקרציות (Tick-borne encephalitis- TBE), מחלת ליים או קדחת בהרות (אותה מחלה שהרגה את הזמר מאיר אריאל).

הדרך היעילה ביותר בעת טיפול בקרציות

כאשר אנחנו מדברים על חיסונים לכלבים, אנחנו, באופן טבעי, מדברים על טיפול מונע – טיפול שניתן לפני התרחשותה של הבעיה. אולם, בכל הנוגע לטפילים, לעיתים קרובות, בעלי כלבים מגיעים אל וטרינר, רק לאחר שהבעיה כבר קיימת. ולמעשה, בזה, אנחנו לא רק גורמים לכלב לסבל, אלא גם, במקרה של טפילים, מסכנים ממש את חייו. זאת, מאחר וריבוי פרעושים וקרציות עלול (גם אם נתעלם לרגע מרשימת המחלות הספציפיות שהוא עלול לגרום לכלב), גם להביא למצב של אנמיה חמורה של הכלב, במיוחד בכלבים צעירים, קשישים או חולים.

אז איך מונעים?

קיימות שתי שיטות מניעה תקופתיות מוכרות – אמפולות וקולרים נגד קרציות. ישנם סוגים שונים של אמפולות נגד קרציות, והן מסווגות לפי סוג בעל החיים (חתול / כלב) ומשקלו. אסור בתכלית האיסור להשתמש באמפולות של כלבים על חתולים (אלא אם כן וטרינר אמר לכם זאת מפורשות וספציפית בנוגע לאמפולה מסוימת), ולכן, אם יש לכם בבית גם חתול וגם כלב, תצטרכו לרכוש שני סוגי אמפולות שונות. הקולרים נגד קרציות אף הם סיפור דומה, וקולרים מסוימים המיועדים לכלבים עלולים להיות רעילים במגע לחתול החי עם הכלב בבית. גם כאן, מומלץ מאד להתייעץ עם הווטרינר ולא להסתמך על מה שנאמר לכם בחנות שמוכרת ציוד לבעלי חיים.

סיבה נוספת להתייעץ עם וטרינר

על אף כי חיסונים לכלבים הינם הסיבה הנפוצה ביותר לביקור אצל הווטרינר שלכם, חוץ מאותם חיסונים לכלבים, הווטרינר שלכם פוגש, מידי יום, את כל כלבי וחתולי האזור. במקרים רבים, הוא יהיה זה אשר יוכל לומר לכם בוודאות גמורה, כי יעילותו של אמצעי מסוים פחותה באזור שלכם, בעוד שאמצעי אחר (קולר או אמפולה) נחשב, כרגע, ליעיל יותר. הסיבה לכך פשוטה מאד – טפילים (במיוחד פרעושים וקרציות) מפתחים חסינות כנגד חומרי ההדברה השונים, ולכן, אמצעי שהיה יעיל להפליא בשנה שעברה, עשוי להתגלות כלא יעיל לחלוטין השנה באזורכם!

רוצים להתייעץ איתנו? בבקשה , פנו דרך האתר לוטרינר נייד באזורכם.

 

 

רק בריאות!

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *