כאן גרים בכיף- איך מצרפים חתול נוסף הביתה?

חתולים הם חיות טריטוריאליות והם נדרכים כשחתול חדש נכנס להם לטריטוריה ומאיים על המזון והמרחב שלהם. כך החתול הותיק ירגיש. החתול חדש, שמכיר את כללי המשחק, מבין שהוא בטריטוריה של מישהו אחר, הוא ירגיש מפוחד וחסר בטחון (ובצדק!). שניהם יהיו מבולבלים וחסרי שקט בהתחלה, אך זה צפוי להתמתן ולהשתפר מיום ליום. לכן, חשוב לעשות הכל בהדרגה ולאט, לתת מספיק תשומת לב לחתול הוותיק ותמיכה ואהבה לחתול החדש. להקשיב לקצב שלהם. בכל פעם שהם מפגינים אגרסיביות או חוסר נוחות לאור ההתקדמות בתהליך, יש לחזור אחורה שלב אחד ולנסות שוב התוכנית!

שלב הראשון

מארגנים את הבית כך שיהיו בו שתי טריטוריות (חדרים) נפרדות, בכל אחת יהיה חתול אחד. בכל טריטוריה יהיו מקום לישון, מקום להסתתר, ארגז צרכים, כלי אוכל ומים, מקומות מרבץ, משחק, גירוד ובכללי סביבה נעימה ורגועה ככל האפשר. עדיף להביא לכל חתול את הציוד שלו מהבית, זה יוצר אצלו תחושה של סביבה צפויה ובטוחה יותר וזה יעזור לו להרגע. הדבר נכון במיוחד לגבי החול בארגז הצרכים- עדיף להתמיד בחול שהוא רגיל אליו. יש להקפיד שהחדר סגור והחתול לא יכול לברוח דרך הדלת או החלון שכן חתול במצב של חשש וחוסר ודאות עלול לחפש דרכים יצירתיות לברוח.

שלב השני

נערוך היכרות ראשונית בהרחה- ניקח שני בדים ונלטף כל חתול עם אחד מהם, כך שיהיה מלא בריח שלו/ה (איזורים עם ריבוי בלוטות המפרישות ריח הם הפנים והלחיים). ואז נחליף- נניח כל בד בטריטוריית האחר, שיתחילו להתרגל לריח זה של זה. אפשר לשים ליד הבד חטיף טעים כדי לעודד התקרבות אל הבד וליצור קונוטציה חיובית. אם החתול מגיב באגרסיביות לריח החתול השני, יש לשהות בשלב זה . עוד ולבצע עוד החלפות עד שאינם מגיבים יותר. בשלב מתקדם אפשר ורצוי לחכך כל חתול בבד המריח מהחתול השני- ריח משותף הוא דבר שיוצר תחושת להקה

שלב השלישי

נתקדם לקרבה פיזית בהדרגה- נקרב את צלחות המזון שלהם לגבול בין הטריטוריות, שיריחו וירגישו בנוכחות זה של זה בזמן האוכל. בהמשך נאפשר להם גם לראות זה את זה כשביניהם חיץ שלא מאפשר מגע (לדוגמא דרך חלון או רשת דקה).

שלב הרביעי

נתחיל להחליף בין הטריטוריות. כל חתול ייחשף אל ריחו של החתול השני ויתחיל להכיר את האיזור הנוסף בבית (זה בעיקר נכון לחתול החדש). מומלץ להקדיש תשומת לב לחתול הוותיק, שתהיה לו חוויה חיובית. נבצע את ההחלפות כל יום, למשך שבוע לפחות.

שלב החמישי

נערוך את האיחוד המרגש. נפתח את המרחב ונאפשר להם להתקרב בקצב שלהם, תוך בקרה ותשומת לב שלנו. תחילה מפגשים קצרים ובהדרגה נאריך כל מפגש. אם מופיעה התנהגות תוקפנית, נפרידם בשקט וללא דרמה. ניתן לנסות לשחק איתם כדי להפוך את האוירה לנעימה יותר. באם המפגש עובר בשלווה יחסית, נאריך את המפגש הבא. משך תהליך ההיכרות משתנה מחתול לחתול ובעיקר תלוי בהם. יש להשמע לקצב הנינוח להם ולא להאיץ בהם. בכל פעם שמופיעים סימני תוקפנות, נחזור שלב אחד .אחורה ונמשיך משם.

חשוב!

כשמתכננים את השגרה שלנו לאחר האיחוד- עדיף שלכל חתול יהיו כלי אוכל וארגז צרכים משלו ומספיק מרחב להסתתר או לתפוס מרחק כשהוא רוצה. בחלק מהמקרים הם באמת יהפכו לחברים טובים ויבלו הרבה ביחד (ולכם ייצאו תמונות שובות לב!), אחרים יסתדרו אבל יעדיפו לשמור מרחק (סטטוס קוו למען שלום בית) ויהיו גם כאלה שמידי פעם עדיין יכפכפו זה את זה. כך או כך, עדיף לאפשר להם זאת ופשוט לצפות בטבע עושה את שלו.

יש לכם סיפורים משלכם על הפגשה בין חיות? נשמח לשמוע! שתפו אותנו!

מעוניינים במנוי שנתי לחתול? צרו איתנו קשר!

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *